"Táto, když se vyznáš v elektrice, uděláš nám semafor ?" - byla dětmi vyslovena prosba jednoho sobotního odpoledne. I když takovéhle zapojení koupíte v obchodě za sto korun, stavovská čest mi velela, sáhnout do šuplíku, a dát se do práce. Konstrukce je natolik jednoduchá a program triviální, že jsem přemýšlel, zda se mám vůbec dělat se stránkou. Protože ale i jiní mají děti, a jistě tohle řešili (nebo budou), chci Vám ušetřit něco málo času vymýšlením software pro PIC (i když je to činnost na 30 minut).

Celek  
Popis funkce
     Semafor obsahuje červené, žluté a zelené světlo pro automobil, červené a zelené pro chodce, tlačítko pro chodce se signalizací aktivace červenou LED a tlačítko pro přepnutí do stavu, kdy bliká jen žlutá LED. Po přivedení napájecího napětí se rozsvítí červená pro automobil a pro chodce. Po dvou vteřinách se rozsvítí zelená pro chodce (červená pro automobil samozřejmě zůstává svítit). Zelená pro chodce zhasne po pěti sekundách, po dvou sekundách se rozsvítí k červené pro auta žlutá a následně obě po dvou vteřinách zhasnou a rozsvítí se zelená. Po 10 sekundách zelená zhasne, rozsvítí se žlutá, která svítí dvě sekundy a opět po dvou sekundách se rozsvítí znovu červená. Po stisknutí tlačítka pro přepnutí na blikání začne blikat jen žlutá LED v sekundových intervalech, ostatní jsou zhasnuté. Tlačítko pro chodce funguje jako ve skutečnosti. Po jeho stisknutí se rozsvítí červená LED „čekejte“. Po aktivaci tohoto tlačítka postupuje cyklus normálním způsobem s tím rozdílem, že čas, kdy svítí zelená pro auto je zkrácen z deseti na dvě sekundy. Po rozsvícení zelené pro chodce LED „čekejte“ zhasne.
     Mechanickou konstrukci ponechám na možnostech každého otce/konstruktéra, já jsem použil oblíbenou instalační krabičku, pouzdro od fixu a pouzdro od pomády na rty. Vše jsem lepil tavným lepidlem, pokud budete stavět konstrukci s bateriovým napájením, nemusíte samozřejmě stavět část se stabilizátorem, ale prostě vše připojíte na 4 tužkové baterie. Práce je to cca na 3 hodiny (i s odrážením dětských dotazů "kdy už to bude?"). Procesor je v té nejmenší myslitelné konfiguraci, t.j. bez vnějšího krystalu, s vnitřním resetem. Prostě jsem jen na patici 2x9 přiletoval přes rezistory vodiče pro LED a tlačítka. Pokud se divíte, že je osazen PIC16F628 (16F628A), je to prostě jen proto, že byl zrovna po ruce, až to děti přestane bavit, v tichosti si ho vezmu zpátky.
     Samozřejmě by bylo možné udělat celou křižovatku se vším všudy, ale pak bych musel až moc modelařit, software by nebyl hotový za chvilku, nebylo by to moc přenosné a jistě bych čelil "reklamacím" proč že jsou silnice úzké (nebo naopak moc široké) podle "typu vozu" se kterým zrovna ta která ratolest jezdí. Takhle si to dětičky posadí vedle sebe na koberec a je vystaráno.



Náhled na schéma, plnou velikost naleznete na konci stránky v archivu ke stažení


Pro urychlení uvádím níže zapojení jednotlivých pinů PICu, druhý kontakt tlačítka nebo LED je vždy připojen na zem.

V provozu  
;----------------OBSAZENI PORTU-----------------------------------
#define	ruda_auto		PORTA,1	;vyvod 18
#define	zluta_auto		PORTA,0	;vyvod 17
#define	zelena_auto		PORTB,4	;vyvod 10
#define	ruda_chodci		PORTB,7	;vyvod 13
#define	zelena_chodci		PORTA,7	;vyvod 16
#define	cekejte			PORTA,6	;vyvod 15

#define	tlac_chodci		PORTB,6	;vyvod 12
#define	tlac_blikej		PORTB,0	;vyvod 6



Protože jsem již toto zapojení jednomu člověku stavěl, uveřejňuji i foto jeho mechanické konstrukce.



Velikost 9 kByte Software semaforu (není třeba nastavovat konfigurační bity, vše je nastaveno) a schéma ve větší velikosti.

Pokud nevlastníte programátor, můžete si naprogramovaný procesor objednat na mojí e-mailové adrese.


Vytisknout stránku

Zpátky Zpátky
© DH servis 2002 -